R-Ladies Eskişehir Ekibi

Prof.Dr. Betül KAN KILINÇ

Eskişehir Teknik Üniversitesi, Fen Fakültesi, İstatistik bölümünde öğretim üyesidir. R ile Almanya’daki öğrencilik döneminde tanışmış olup, daha o yıllarda bu işe gönül vermiştir. 2019 yılında R-Ladies Eskişehir topluluğunu kurmuştur. Bilişim sektöründe sadece erkeklerin değil, kadınların da yer alması gerektiğine inanıyor. Bu doğrultuda, toplulukta yer alan tüm kadınlara bilgilerini aktarabilmek ve onları R programlama konusunda geliştirebilmek için çalışmaktadır.

Esin AK

Eskişehir Teknik Üniversitesi, İstatistik bölümünde eğitimine devam ediyor. R programlama ile tez döneminde tanışmıştır. 8. Webinar’da konuşmacı olarak yer alarak, “Twitter ile Kelime Bulutu Örneği” adlı konuyu anlatmıştır. Metin madenciliği, sosyal medya analizi, veri görselleştirme konuları ile ilgileniyor. Yakın zaman içerisinde, ERP yazılımı bulunan bir yazılım firmasının Teknik Destek departmanında çalışmaya başlamıştır.

İlkay Tuğ

Eskişehir Teknik Üniversitesi İstatistik bölümünde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. R programlamayı 2019 yılından beri etkin bir şekilde kullanıyor. 6. Webinarda “SQLite veri tabanına bağlanma, SQL ve dplyr ile sorgulama” konusuyla ilgili bir sunumu olmuştur. Veri madenciliği, makine öğrenmesi konularında kendini geliştirmeyi amaçlıyor. Hobileri; yeni bir şeyler öğrenmek, yürüyüş yapmak ve doğayla iç içe olmak yer alıyor.

Güler Parlatır

Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden 2021 yılında mezun olmuştur. R programlama ile ilk olarak 2019 yılında “Introduction to R Programming” dersinde tanışmıştır. R programlamayı öğrendikten sonra da birçok arkadaşına çeşitli konularda destekte bulunmuştur. İlerleyen zamanlarda hex sticker çalışmalarını paylaşacaktır. Bunun yanı sıra kendisini geliştirmek amacıyla Udemy’den online kurs olan “Modern R Programlama” kursunu bitirmiş ve sertfikasını almaya hak kazanmıştır. İlgilendiği alanlar veri analizi, veri görselleştirme ve veri bilimi olarak sıralanabilir.

Yaren Mert

Eskişehir Teknik Üniversitesi, İstatistik bölümü 3. sınıfta öğrenimine devam etmektedir. R programlama ile 2. Sınıf bölümde açılan “Introduction to R Programming” dersi sayesinde tanışmıştır. GGPLOT2 cheatsheet çevirisinde aktif olarak rol oynamıştır. Aynı zamanda okulundaki kulüpte de R programlama sayesinde istatisik ile alakalı dökümanları hazırlamaktadır.

Elif Buse Akçil

Eskişehir Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nden 2020 yılında mezun olmuştur. R programla ile duygu analizi yaparak bunun hakkında tez yazmıştır. Şuan da bir e-ticaret firmasında veri girişi elemanı olarak çalışmaktadır.